
Maritime Trainee-programmets kull 19 er i gang!
Torsdag 4. juni var det kick-off for de maritime talentene som utgjør kull 19 av Norges Rederiforbunds Maritime Trainee-program – og for første gang er det flere kvinner enn menn blant årets traineer.
Fra august og 18 måneder fremover skal de nøye utvalgte kandidatene gjennom et akademisk program hvor de blir godt kjent med ulike deler av den maritime næringen. Samtidig skal de jobbe heltid i et ledende maritimt selskap.
For første gang i programmets historie er det flere kvinner enn menn blant traineene
Maritime Trainee-programmet startet i 2005 og årets traineer er det nittende kullet Norges Rederiforbund tar imot. På årets kull er 10 av 16 traineer kvinner. Dette er første kullet hvor kvinner er i flertall blant traineene.
Kevin Chen, Financial Analyst, i Höegh Autoliners mener dette kan ha betydning langt utover Norges grenser.
– Maritim næring er en global industri med mange ulike kulturer. Kanskje kan det at det nå er flere kvinner i programmet bidra til å løfte ansiktet på industrien i andre land også, sier han.
Trainee Silva Hoffman fra Höegh Autoliners ser ytterligere muligheter i det.
– Og kanskje kan det også utfordre eksisterende forventninger man har til den maritime bransjen, sier hun.

Solveig Kildahl, trainee i DNV synes også at det er positivt at kvinneandelen i programmet har økt.
– Dette er jo en bransje som har vært veldig mannsdominert veldig lenge, og jeg vet at det har vært flere mål om å få flere kvinner inn, spesielt i lederstillinger også. Så dette er veldig positivt!
Berit Letting, Head of Section, Maritime Advisory, i DNV og Solveigs mentor legger til:
– Man må jo benytte seg av hele befolkningen, skal man få de gode folka inn i bransjen. Nå har jeg vært 25 år i maritim bransje, og aldri egentlig tenkt på at jeg er kvinne. Men jeg tror det er viktig at man får med seg ulike perspektiver, kompetanse og ståsteder – det er jo det som bygger gode team.

Brønnbåtrederiet Sølvtrans er med for første gang
Brønnbåtrederiet Sølvtrans er med i programmet for aller første gang. Brønnbåtene er et nytt medlemssegment i Rederiforbundet, og selskapet er klare på hvorfor de ønsket å delta.
– Vi ønsker å satse på talentene våre – og fant ut at vi allerede hadde den perfekte kandidaten for dette, sier Kristoffer Alnes, Commercial Director, i Sølvtrans.
Årets trainee fra Sølvtrans er Kennet Nordpoll, til daglig kaptein med seks års erfaring fra sjøen. For ham er programmet en mulighet til å bygge bro til en ny fase av karrieren.
– Dette er starten på en mykere overgang fra sjø til land – også får vi se hva slags muligheter som dukker opp etter hvert. I første omgang er det salg og logistikk som er i fokus, sier han.
Nordpoll ser frem til å få et bredere blikk på næringen han kjenner godt fra dekk:
– Det er en gylden mulighet til å ta et steg tilbake, oppleve noe annet enn man gjør til vanlig, og se en større del av næringen og den maritime industrien som en helhet, sier han.

Traineene som kunnskapskilde inn i bedriften
Gjennom programmet får traineene mulighet til å delta på fem akademiske samlinger som foregår i Norge, Singapore og London. Höegh Autoliners, som har vært med i programmet siden oppstart, er tydelige på verdien traineene tilfører organisasjonen.
– Traineene i seg selv blir en viktig kunnskapskilde for hele organisasjonen. De drar ut i den maritime verden og henter oppdatert innsikt og nye perspektiver som de tar med seg hjem, sier Kevin Chen.
Havila Kystruten og Havila Holding er med for henholdsvis andre og første gang i programmet. De sier seg enige i verdien traineene tilfører organisasjonen.
– Vi får utviklet oss. Vi får inn unge perspektiv som vi trenger for å røske litt tak i det etablerte. Vi blir utfordret på en ny måte, sier Monica Nipen, HR-direktør, i Havila Kystruten.
– Vi får en mulighet til å utvikle en høykompetent kandidat, og gi han mulighet til å se hele bredden vår på en helt unik måte. Så vi har store forventninger til at Iver lærer seg Havila-konsernet, og at vi får god nytte av han når han er ferdig som trainee, sier Hallvard Pettersen, Managing Director, Havila Service.


Dette er kull 19 av Maritime Trainee
Maren Nygård Basso, leder for programmet og fagsjef analyse i Norges Rederiforbund, er stolt over å ta imot det nye kullet:
– Det er alltid hyggelig å ta imot et nytt kull med engasjerte og spente traineer! Årets kull er “mitt” niende kull og dette er et litt spesielt kull ettersom det for første gang er flere kvinner enn menn. Jeg ser frem til å følge traineene de neste 18 månedene, både på samlingene de skal delta på, men også gjennom deres reise som trainee i deres respektive bedrifter.

Kull 19 består av kandidater med bakgrunn fra blant annet økonomi, teknologi, jus og sjøgående stillinger. Sammen representerer de hele bredden i den maritime næringen – fra rederier og klassifisering til verft, energi og sjøforsikring.
Jan Kristian Ødegaard, BW LNG
Marte Bakke Nødset, BW LNG
Karoline Helene Bjørndal, DOF
Mehdi Mekki, DOF
Silva Hoffman, Høegh Autoliners
Haakon Muggerud, Høegh Autoliners
Emma Wist, Høegh Evi
Iver Skeide, Havila Holding/Service
Mina Lovise Reiss, Skuld
Siri Wangen, Vard
Kaja Nesser Dieset, Wikborg Rein
Solveig Kildahl, DNV
Adéle Martini, Havila Kystruten
Tine Skui, Havila Kystruten
Magnus Noodt, Klaveness
Kennet Nordpoll, Sølvtrans
Programmet, som eies av Norges Rederiforbund og driftes i samarbeid med Menon Economics, er et management trainee-program for nyutdannede masterkandidater med utdanning innen økonomi, teknologi, IT eller juss.
Ønsker din bedrift å delta med en eller flere kandidater på kull 20, oppstart august 2027, i Maritime Trainee-programmet? Les mer om hva det innebærer her eller ta kontakt med Kaja Haug (kaja.haug@menon.no).
